County Championship Progamme 2019   18/06/2019
Cork County Championships 2019
Senior, Premier Intermediate, Intermediate, Junior A/B/C, U21                 
Football & Hurling                           | [updated 18 June 2019]
(extra-time in all games)  


Fri, June 21st @8pm

JCFC

QF

Ballinure v St. John's

Donoughmore

Fri, June 21st @7.30pm

JBFC

QF

Kilbrin v Shanballymore 

Buttevant






Sat, June 22nd



Munster Minor  / Senior Football Final 







Sun, June 23rd @4pm

U21 AFC 

R2

O’Donovan Rossa v St. Finbarr’s

Bandon

Sun, June 23rd @3pm

U21 AFC 

R2

Charleville v St. Michael’s 

Castlemagner

Sun, June 23rd @3pm

U21 CFC

QF

Crosshaven v Aghinagh

Ballymaw

Sun, June 23rd @3pm

U21 CFC

QF

Whitechurch v Randal Óg

Brinny

Sun, June 23rd @5pm

JBHC

R2

Belgooly v Castletownroche

 Blarney











Mon, June 24th  @8pm

U21 AFC 

QF

Beara v Eire Og

Randal Og






Tues, June 25th @7.30pm

U21 BFC

QF

Castlemartyr v Buttevant

Fermoy

Tues, June 25th @7.30pm

U21 AFC 

R2

Douglas v Castlehaven

Enniskeane

Tues, June 25th @7.30pm

U21 AFC

QF

Carrigaline v Ballincollig

Ballinlough






Sat, June 29th @7pm

U21 BFC 

QF

St. Vincent’s  v Newcestown

Ballincollig

Sat, June 29th @7pm

JCFC

QF

Rathpeacon v Gleann Na Laoi 

Ballinlough

Sat, June 29th @7.30pm

JBHC

QF

Lough Rovers v Gabriel Rangers

Enniskeane

Sat, June 29th @7pm

JBHC

QF

O'Donovan Rossa v Freemount

Cill na Martra

Sat, June 29th @7pm

JBHC

QF

Araglen v Bantry

Aghabullogue

Sat, June 29th @7pm

JBFC

QF

Randal Og v Grange

Inniscarra

Sat, June 29th @7pm

JBFC

QF

Goleen v Abbey Rovers

Kilmurry



************************************************************




Senior Hurling Championship Draw 

 

Round 2  

Erins Own  Kanturk

Newcestown  Newtownshandrum

Carrigtwohill  Killeagh

Ballyhea  Bride Rovers

Ballymartle  Midleton

  

Round 3  

 

Na Piarsaigh  St. Finbarr's

Charleville  Glen Rovers

Erins Own  / Kanturk  Ballyhea  / Bride Rovers

Sarsfields  Douglas

Ballymartle  / Midleton  Imokilly

Newcestown  / Newtownshandrum Blackrock

Carrigtwohill  / Killeagh  Bandon

Bishopstown  UCC


Senior Football Championship Draw 

Round 2

  

Newcestown   Valley Rovers

Carrigaline   Bishopstown

Clyda Rovers  Ballincollig

Mallow  St. Nicholas

Castlehaven  Carbery Rangers


Round 3  

  

Douglas  UCC

O’Donovan Rossa  Clonakilty

Duhallow  Carrigaline   / Bishopstown

Dohenys  Nemo Rangers

Mallow  / St. Nicholas  Newcestown   / Valley Rovers

Kiskeam  Clyda Rovers  / Ballincollig

Fermoy  Ilen Rovers

Castlehaven  / Carbery Rangers  St. Finbarr's


Premier Intermediate Hurling Championship

  Round 2

Youghal Carrigaline

Cloyne  Valley Rovers

Courcey Rovers  Ballincollig

Ballinhassig  Inniscarra

 

  

Round 3

  

Kilworth byeye

Aghada  Youghal / Carrigaline

Castlelyons bye

Ballinhassig  / Inniscarra  Mallow

Blarney  bye

Courcey Rovers  / Ballincollig  Cloyne  / Valley Rovers

Watergrasshill bye 

Fr. O' Neill’s  Fermoy




Premier Intermediate Football Championship

Round 2

Castletownbere  Nemo Rangers

Macroom  St. Vincent’s.

Eire Og  Aghada

Naomh Abán  Newmarket

  

  

Round 3

Na Piarsaigh  bye

St. Michael’s bye

Cill na Martra  Macroom  / St. Vincent’s.

Kanturk  bye

Bantry Blues  bye

Castletownbere  / Nemo Rangers  Bandon

Béal Áth an Ghaorthaidh  bye

Naomh Abán  / Newmarket  Eire Og  / Aghada




Intermediate Hurling Championship

Round 2

Barryroe  St.Catherine's

Milford  Midleton

Douglas  Ballinhassig

Kilbrittain  Dungourney

Mayfield  Kildorrery

Dripsey  Na Piarsaigh

Castlemartyr  bye

 

 Round 3


Castlemartyr  Barryroe  / St.Catherine's

Mayfield  / Kildorrery  Eire Óg

Blackrock  Grenagh

Milford  / Midleton  Tracton

Aghabullogue  Glen Rovers

Dripsey  / Na Piarsaigh  Douglas  / Ballinhassig

Ballygarvan  Sarsfields

St Finbarr’s  Argideen Rangers

Kilbrittain  / Dungourney  Cloughduv

Meelin  Ballymartle



Intermediate Football Championship

 

Round 2

Glenville  Mitchelstown

Ballinora Adrigole

St. Finbarr's  Grenagh

Youghal. Millstreet

Kildorrery  Ballydesmond

  

Round 3

Kinsale  bye

Gabriel Rangers bye

Glenville  / Mitchelstown  Dromtarriffe

Glanmire  Kildorrery  / Ballydesmond

Rockchapel  Glanworth

Youghal. / Millstreet  Mayfield

Knocknagree  Ballinora / Adrigole

St. Finbarr's  / Grenagh  Aghabullogue








Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie